praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Projektowanie logo dla firmy
Logo jest jednym z elementów identyfikacji wizualnej, w skład której wchodzą: nazwa, logo, kolorystyka, czcionka, wygląd opakowań, charakterystyczny wystrój wnętrz, projekt strony internetowej, stroje służbowe pracowników, a także szata graficzna banerów reklamowych, wizytówek itd. Ważne, aby wszystkie wyżej wymienione elementy były ze sobą spójne i tworzyły wspólny przekaz.
Poprzez logo rozumiemy znak graficzny, którego podstawowym zadaniem jest reprezentacja firmy. Wyróżniamy dwie podstawowe funkcje, jakie powinno spełniać logo:
Obecnie na rynku jest bardzo dużo rodzajów loga. Ich wybór często zależy od charakteru działalności danej firmy oraz przesłania, jakie powinno z niego płynąć.
1. Znak graficzny – jest to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny typ loga. Może to być zarówno sam symbol graficzny, jak i jego połączenie z dodatkowymi elementami np. z nazwą. Przykładem pojedynczego symbolu graficznego jest grafika reprezentująca Nike.
2. Logo z wykorzystaniem postaci – Jak zaprojektować logo, które szybko wzbudzi zaufanie odbiorców? Jedną z propozycji jest właśnie logo z postacią. Postać wykorzystywana w takich logach budzi bowiem dużą sympatię i szybko nawiązuje więź między klientami a przedsiębiorstwem. Przykład firm promujących się logiem z postacią są Michelin oraz Duracel. Zarówno ludzik z opon Michelina, jak i różowy króliczek od Duracela są obecnie znanymi i lubianymi postaciami, które jednoznacznie kojarzą się z firmami, jakie reprezentują.
3. Emblematy – charakteryzują się bardzo bogatym wzornictwem. Często stanowią połączenie obrazów, symboli i napisów. Ze względu na przepych, jaki reprezentują, nie są często wykorzystywane, ponieważ czasem utrudnia to czytelny przekaz. Niektóre firmy jednak mimo wszystko decydują się na taką formę loga. Poniższy obrazek przedstawia przykładowe emblematy dla firmy z branży fitness.
Źródło: fotolia.com
4. Logotyp – najczęściej stanowi on interpretację graficzną brzmienia nazwy. Przez logotyp rozumiemy zatem połączenie nazwy oraz symbolu graficznego. Jest to najchętniej wybierany rodzaj loga, ponieważ stanowi czytelny przekaz słowny, nawet jeśli stanowi wyraz fantazyjny/wymyślony. Na taki rodzaj logotypu zdecydowała się między innymi firma Sony.
Tworzenie loga w dużej mierze stanowi zabieg czysto artystyczny, oparty na kreatywności jego twórcy. Jest jednak kilka wskazówek, czego lepiej unikać przy jego tworzeniu:
Podsumowując, dobre logo powinno odzwierciedlać specyfikę danej firmy i oferowanych przez nią produktów. Wybór rodzaju loga podejmuje się na podstawie wielu wytycznych, między innymi o grupę docelową, do której kierujemy swoje produkty. Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni jak stworzyć logo dla własnej firmy, zawsze można to zlecić wyspecjalizowanej do tego instytucji. Jeśli natomiast decydujemy się działać na własną rękę, dobrze jest wziąć pod uwagę powyższe wskazówki.
Logo jest to oznaczenie graficzne, które służy do identyfikacji wizualnej firmy. Jego zadaniem jest odróżnić jedną markę od drugiej poprzez unikatowy i oryginalny wygląd. Może występować w różnych odsłonach kolorystycznych, często jednak jest przedstawiony w kolorach biało-czarnych. Logo nawiązuje pierwszy kontakt z klientem “mówiąc” czym dane przedsiębiorstwo się zajmuje i co oferuje.
Wyróżniamy cztery rodzaje loga. Są nimi znak graficzny, emblemat, logotyp oraz logo z wykorzystaniem postaci. Znak graficzny może składać się z symbolu jak również być połączony z nazwą firmy, wtedy jest nazywany znakiem słowno-graficznym. Emblemat cechuje się bogatym nazewnictwem, często jest to połączenie obrazów i napisów jak również symboli. Ze względu na dużo elementów, emblematy nie są zbyt często używane. Logotyp jest to połączenie nazwy i symbolu graficznego. Często wybierany przez przedsiębiorców, ponieważ stanowią czytelny przekaz słowa - nazwy firmy. Natomiast logo z wykorzystywaniem postaci ma wzbudzić sympatię wśród klientów. Często śmieszny “ludek” czy zwierzątko ma sympatyczną minkę, która powoduje pojawienie się uśmiechu na twarzy odbiorcy, dzięki czemu marka zyskuje sympatię i popularność.
Podstawą do ochrony logo firmy jest zastrzeżenie go w odpowiednim urzędzie patentowym. Zgłoszenie znaku graficznego lub słowno-graficznego można dokonać samemu lub przez wybranego pełnomocnika. Fachową wiedzą na temat tworzenia i zastrzeżenia logo firmy dysponuje nasza kancelaria brandingowa , która służy pomocą na każdym etapie budowania silnej marki .
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.