praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zacznijmy od podstawowych definicji. Na pewno spotkałeś się zarówno ze słowem logo, jak i znak towarowy. Czy zdajesz sobie jednak sprawę co je łączy? Znak towarowy jest pojęciem znacznie szerszym znaczeniowo niż logo. Znakiem towarowym jest każde oznaczenie, które nadaje się do odróżnienia produktów lub usług jednego producenta, od produktów i usług konkurencji.
Zastrzeżenie znaku towarowego firmy wymaga spełnienia przez oznaczenie pewnych dodatkowych warunków. Znak musi być:
Logo stanowi graficzny odpowiednik oznaczenia firmy. Może mieć postać samego logotypu, logotypu wraz z sygnetem lub samego sygnetu (symbolu graficznego). Jeżeli spełnia wszystkie warunki definiujące znak towarowy, wymienione powyżej, logo można zastrzec jako znak towarowy.
Znaki towarowe mogą posiadać oznaczenia słowne, słowno-graficzne oraz graficzne. Logo, jako graficzne oznaczenie firmy najlepiej zastrzec w formie słowno-graficznej.
Zasadniczo istnieją trzy możliwości zastrzeżenia loga firmy jako znaku graficznego.
Pierwszą możliwością jest zastrzeżenie loga w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP). Ochrona nadawana przez urząd obowiązuje 10 lat z możliwością przedłużenia tego okresu na kolejne 10 lat. Koszt rejestracji wynosi ok. 1000 zł i składa się na to zgłoszenie i opłata za pierwszy okres ochrony. Procedura rejestracyjna trwa średnio rok. Obszar ochrony loga, które zastrzeżemy to w tym przypadku Polska.
Drugą opcją jest ochrona nadawana przez Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM). Okres ochrony wynosi również w tym przypadku 10 lat. Koszt rejestracji jest większy ze względu na kursy walut i wynosi ok. 1000 euro. Czas rejestracji jest znacznie krótszy niż w poprzednim przypadku, wynosi bowiem ok. trzech miesięcy. Obszar, na którym zastrzeżenie loga będzie obowiązywało to wszystkie państwa Unii Europejskiej.
Ostatnim opisywanym przypadkiem jest rejestracja loga jako znaku towarowego w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Tak, jak w dwóch poprzednich przypadkach okres ochrony wynosi 10 lat i można go przedłużyć o kolejną dekadę. Rejestracja wynosi średnio 1000 franków szwajcarskich, dodatkowo należy uiścić dopłatę za każdy kraj, wybrany spośród członków Porozumienia Madryckiego. Ochrona prawna loga obowiązywać będzie na terenie wybranych państw. Cały proces zastrzeżenia loga trwać może nawet 3 lata.
Logo firmy jest jednym z najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach zastrzeżenie logo oraz innych elementów systemu tożsamości firmy to nie tylko przywilej, ale obowiązek przedsiębiorców świadomych zagrożeń wiążących się z działalnością na konkurencyjnym rynku, zwłaszcza w procesie globalizacji.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.