praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Projektowanie logo dla firmy
Jeżeli chcesz stworzyć dobre logo dla swojej działalności, to nie może Ci być obce pojęcie Corporate Identity, czyli identyfikacji wizualnej firmy. Jest to zbiór elementów, które kształtują wizerunek przedsiębiorstwa na zewnątrz. Do elementów tych należą między innymi: logo, kolor wiodący, banery i ulotki reklamowe, mundurki pracowników, wizytówki, motyw na prezentacjach multimedialnych. Głównym celem identyfikacji wizualnej jest stworzenie jednego, spójnego wizerunku firmy. Warunkiem więc powodzenia tego działania jest wspólne zgranie wszystkich tych elementów.
W celu dalszych świadomych rozważań konieczne jest wyjaśnienie kilku pojęć. Często bowiem zdarza się, że mylone są podstawowe słowa, na przykład logo i logotyp. Ich spontaniczne używanie jako pojęć synonimicznych jest błędne i może prowadzić do wielu nieścisłości. Tak więc na wstępie należy zaznaczyć, że logo jest pojęciem najszerszym. W skład logo wchodzą takie elementy, jak sygnet, logotyp i ewentualne hasło firmowe.
Warto wiedzieć, że użycie wszystkich z wymienionych powyżej członów nie jest konieczne. Zdarza się, że niektóre firmy decydują się na przykład na użycie samego sygnetu lub samego logotypu.
Teraz, kiedy już mamy świadomość podstawowych pojęć, możemy przejść do sedna. Wyróżniamy następujące rodzaje logo:
1. Znak graficzny – jest to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny tym loga. Składać się może z samego symbolu graficznego, lub symbolu połączonego z dodatkowymi elementami.
2. Emblemat – stanowi bardziej skomplikowany rodzaj loga. Charakteryzuje się bowiem licznymi zdobieniami i bogatym wzornictwem, co może zmniejszać ich czytelność i łatwość zapamiętywania. Z tego względu emblematy są zdecydowanie mniej popularne niż znaki graficzne. Przykładem powszechnie kojarzonego emblematu, jest logo Alfa Romea.
3. Logo z postacią – jest to bardzo chwytliwy przykład logo dla firm, ponieważ wykorzystanie postaci zazwyczaj ułatwia zdobycie zaufania wśród konsumentów. Takim typem logo może pochwalić się na przykład firma Duracell, która już kilkanaście lat temu zaczęła promować się, wykorzystując logo różowego króliczka.
4. Logotyp – najłatwiej wytłumaczyć logotyp jako graficzną interpretację brzmienia nazwy. Jest to bardzo skuteczna forma, ponieważ cechuje się jasnym i czytelnym przekazem. Przykładem firmy wykorzystującej logotyp jest firma SONY.
Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm. Jedne z nich są bardziej, a inne mniej znane. Każda z nich ma swoją nazwę oraz logo. Czy jesteś w stanie rozpoznawać firmę patrząc jedynie na sygnet pochodzący z jej logo? Poniższe zdjęcia przedstawiają kilka sygnetów znanych firm:
1. Microsoft
2. STARBUCKS
3. XBOX
Dobre logo powinno być:
Podsumowując, stworzenie dobrego logo to nie lada wyzwanie. Wymaga dużo wkładu pracy i zaangażowania. Pamiętaj, że nie ma sztywnego przepisu mówiącego, jak zaprojektować logo firmy, ale stosując się do powyższych wskazówek, na pewno zwiększysz swoje prawdopodobieństwo sukcesu. Jeśli jednak nadal nie masz pomysłu, to możesz skorzystać z pomocy fachowców i skierować się do dobrej agencji reklamowej.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.