praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Projektowanie logo dla firmy
Poprzez identyfikację wizualną należy rozumieć zestaw narzędzi, który ma na celu kreowanie wizerunku marki. Składa się on z wielu elementów, wśród których wyróżniamy: nazwę, wystrój wnętrz lokali, banery reklamowe, szata graficzna stron internetowych, wiodąca kolorystyka, a także logo. Aby identyfikacja wizualna była skuteczna, konieczne jest, aby wszystkie wymienione wyżej elementy podlegały jednej spójnej koncepcji. Jeżeli na przykład wybierzemy jako wiodący kolor zielony, to powinien się on konsekwentnie pojawiać we wszystkich omawianych elementach. Przy projektowaniu logo firmy powinniśmy zatem najpierw wziąć pod uwagę całościową koncepcję, aby móc świadomie działać dalej.
Tworzenie logo cechuje się dużą dowolnością i zależy przede wszystkim od pomysłu jego autorów, którymi najczęściej są wyspecjalizowani do tego graficy. Jednak nawet zlecając pracę nad logo profesjonaliście, powinno się podejść do tego świadomie i jasno określić swoje oczekiwania. Wyróżniamy następujące rodzaje logo:
1. Zbyt skomplikowane grafiki – Dobre logo powinno być oryginalne i charakterystyczne, ale jak ze wszystkim i w tym wypadku należy zachować umiar. Zbyt skomplikowane zdobienia, dużo precyzyjnych elementów... wszystko to spowoduje, że twoje logo będzie mało czytelne.
2. Chwilowe trendy – Na rynku co chwila pojawia się jakaś nowa moda na tworzenie logo. Powinno się jednak pamiętać, że tworzenie logo to wybór na lata, więc nie warto sugerować się modą, która prędzej czy później przeminie.
3. Powtarzalność – Przepisem na dobre logo z całą pewnością jest jego niepowtarzalny charakter, dlatego przy tworzeniu nie powinno się korzystać z obrazów stockowych zamieszczanych na przeznaczanych do tego stronach internetowych. Obrazy takie są bowiem powszechnie udostępniane, więc nie możemy liczyć, że wybrany obraz będzie na wyłączność.
Podsumowując, dobre logo to podstawa identyfikacji wizualnej każdego przedsiębiorstwa. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby przy jego tworzeniu uniknąć podstawowych błędów. Jeżeli nie mamy bliżej określonego pomysłu na logo dla swojej firmy, powinniśmy skierować się z tym problemem do specjalistów, którzy na pewno zaproponują wiele rozwiązań.
Budując markę na pewno zastanawiasz się, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego loga dla Twojej firmy. Propozycji może być wiele, ale jedno jest pewne, nie spiesz się i nie podejmuj pochopnych decyzji. Pamiętaj, logo firmy to Twoja wizytówka, która będzie Ci towarzyszyć na każdym etapie rozwoju Twojej działalności. Jej zadaniem jest wyróżnić produkt lub usługę oraz zachęcić do wyboru właśnie Twojej marki. W wyborze odpowiedniego loga pomaga nasz zespół, który podchodzi do każdego klienta indywidualnie udzielając fachowej wiedzy.
Projektowanie loga dla firmy nie jest wcale takie łatwe. Tworzenie znaku graficznego nie tylko wiąże się z umiejętnościami obsługi programów graficznych. Należy jeszcze wiedzieć, gdzie szukać inspiracji, aby logo firmy było oryginalne i atrakcyjne dla odbiorcy. Wybierając trafne oznaczenie zbadaj Twoje otoczenie branżowe. Zwróć uwagę jak oznacza się Twoja konkurencja, czym się charakteryzuje i do kogo kieruje swoją ofertę. Stwórz obraz swojego potencjalnego klienta i zastanów się czego oczekuje od Twojego produktu i co zaspokoi jego potrzeby. Wykreuj taką markę, która uzyska osobowość, nie będzie obojętna dla odbiorcy, a wręcz przeciwnie będzie to miłość od pierwszego wejrzenia.
Wybierając logo dla firmy unikaj zbyt skomplikowanych rozwiązań, które mogą utrudnić ich odczytanie i zapamiętanie. Tworząc oznaczenie myśl perspektywicznie i ponadczasowo. Logo firmy towarzyszy Ci dziś, ale i będzie wizytówką marki również za kilka czy kilkanaście lat. Unikaj trendów, które tylko chwilowo dedykują pewne rozwiązania. Wyróżniaj się na rynku, bądź unikatowy i oryginalny. Wystrzegaj się powtarzalności i nie bądź nijaki.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.