Zapytaj o ofertę

Projektowanie logo dla firmy

Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Nazwa dla firmy paliwowej

Baza wiedzy

Nazwa firmy, to bardzo ważny element każdego przedsiębiorstwa. Stanowi jego wizytówkę kreując pierwsze wrażenie. Tworzenie nazw jest zatem bardzo istotne z punktu widzenia budowania wizerunku. Jak zatem nazwać firmę branży paliwowej?

 

Jaka powinna być dobra nazwa?

Dobra nazwa w dużej mierze uzależniona jest od dozy kreatywności użytej przy jej tworzeniu. Najlepsza nazwa dla Twojej firmy musi być oryginalna i pomysłowa, aby szybko zapadała w pamięć. Jednak, jak zawsze, ważne jest również zachowanie umiaru, bo łatwo zrobić krok za dużo i przesadzić. Wtedy efekt może okazać się odwrotny do zamierzonego, ponieważ źle dobrana nazwa może przynieść firmie złą renomę. Jak więc nazwać firmę?

Istnieje kilka wskazówek, o których warto pamiętać przy tworzeniu nazwy:


Dobre nazwy dużych koncernów paliwowych

1. Orlen – Oficjalnie powstał w 1999 roku z połączenia CPN S.A. I Petrochemii Płock S.A. Nowo powstały koncern wymagał stworzenia świeżej, unikalnej marki. Specjaliści uznali, że nazwa powinna odzwierciedlać moc, siłę, energię i jednocześnie charakteryzować braże paliwowo-petrochemiczną podkreślając, polskie korzenie firmy. Spośród blisko tysiąca zaproponowanych nazw wygrała właśnie ORLEN. Stanowiła ona połączenie słów orzeł i energia. Aby dopełnić całość, wybrano również symbol głowy orła i stworzono w ten sposób logo firmy. Identyfikacja wizualna koncernu została oparta o kolory czerwony, biały, szary i srebrny. 

nazwa dla firmy paliwowej

2. Lotos – Decyzja o budowie rafinerii w Gdańsku zapadła jeszcze w 1971 roku. Warto zaznaczyć, że firma ta przeszła etapami swojej działalności przez różne nazwy, poczynając od Rafinerii nafty Gdańsk. W 1976 nazwę zmieniono na Gdańskie zakłady rafineryjne, a w 1991 firma oficjalnie została spółką akcyjną o nazwie Rafineria gdańska SA. Docelowa nazwa Grupa Lotos SA. Powstała dopiero w 2003 roku. Nazwa ta powstała od kwiatu lotosu obecnego w logo spółki, który w buddyzmie symbolizuje odrodzenie. Miało to oczywiście symbolizować odrodzenie spółki. 

nazwa dla firmy paliwowej

3. Statoil – firma powstała w 1972 roku. Nazwa pochodzi od skrócenia poprzedniej nazwy States`s oil, czyli Ropa Państwowa. 

nazwa dla firmy paliwowej

4. BP – jest to brytyjskie przedsiębiorstwo petrochemiczne powstałe na początku XX wieku. Obecnie jest to 3 największe przedsiębiorstwo tej branży. Nazwa stanowi skrót od British Petroleum. 

nazwa dla firmy paliwowej

5. Shell  -  jest to brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny założony w 1907 roku. Nazwa shell oznacza z języka angielskiego muszle, a jej etymologia wiąże się z wcześniejszą działalnością prowadzoną przez jednego z założycieli Marcusa Samule. Prowadził on bowiem sklepik z pamiątkami, antykami i właśnie muszlami morskimi. 

nazwa dla firmy paliwowej

Zmiana nietrafionych nazw 

Czasem zdarza się, że pomimo wszelkich starań obrana nazwa nie przynosi oczekiwanych efektów. Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie, czy wybór nazwy dla przedsiębiorstwa to decyzja ostateczna. Otóż nie! Nazwę firmy można zmienić. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z załatwieniem spraw formalnych w urzędach oraz z nakładami pieniężnymi przeznaczonymi na opracowanie nowej nazwy. Co więcej, ponoszone koszta wiążą się nie tylko z wyborem nowej nazwy, ale także często, zmianą loga, banerów reklamowych, wizytówek i wielu innych elementów składających się na identyfikację wizualną danej firmy. Nową nazwę trzeba wypromować. Do kosztów zaliczyć także trzeba te nakłady, które ponieśliśmy przy promocji starej nazwy. Zmiana nazwy jest zatem możliwa, ale kosztowna, dlatego warto dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujemy, jak nazwać firmę. 

Pamiętajmy więc, że nazwa firmy jest bardzo istotnym elementem marketingowym i dobrze dobrana z pewnością może pomóc firmie zaistnieć na rynku. Jak wynika z artykułu branża paliwowa charakteryzuje się bardzo dużą dowolnością w tworzeniu nazwy. Owszem, zdarza się, że nazwy stanowią powiązanie z przemysłem petrochemicznym tak, jak w przypadku BP, ale zdecydowana większość nazw stanowi bardzo luźne powiązanie lub wręcz metaforyczny przekaz, co potwierdza, że nie warto trzymać się sztywno wytyczonych ram i czasem warto zaryzykować. 

 

 

 

Zobacz również:

Jak stworzyć ciekawe logo firmyLogo, Logotyp, SygnetZnaczenie kolorów w projektowaniuProjektowanie logotypuIdentyfikacja wizualnaMateriały reklamoweInternet i multimedia

 

Chętnie odpowiem
na Twoje pytania

Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]

Zapytaj o logo dla Twojej marki

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie.
Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalnośćgospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą ul. Przyjaźni 9/80, 20-314Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jestkontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanieskierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie adresu e-mail jestniezbędne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. ADO będzie przetwarzał Państwaadres e-mail w oparciu o realizację prawnie uzasadnionego interesu ADO jakoadministratora danych, w postaci udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie, a zatem napodstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku zprzetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalejRODO). Podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu jest dobrowolne, a podając te danew formularzu wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystywanie.

ADO będzie przetwarzał Państwa dane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi, apo tym czasie w zakresie i przez okres niezbędny dla ustalenia, dochodzenia izabezpieczenia ewentualnych roszczeń, mogących mieć związek z komunikacją zużytkownikiem lub odpowiedzią na zapytanie skierowane za pośrednictwem formularzakontaktowego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, jednak brak adresu e-mail uniemożliwia uzyskanieodpowiedzi na pytanie skierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. ADOinformuje, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposóbzautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotomzewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianychprzepisami prawa oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz ADO, np. hostingowe lubIT. Państwa dane osobowe nie będą również przekazywane do państw trzecich luborganizacji międzynarodowych.

ADO informuje, że przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobecprzetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo doprzenoszenia danych. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontaktna adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treściżądania (np. chęć dostępu do danych).

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych

prosty, zrozumiały język

konkretne przykłady

Ebook 10 zagadnień prawnych które musisz znać

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.

Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.

Twoje dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie zgody. Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalność gospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą ul. Przyjaźni 9/80, 20-314Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jest kontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie Państwa zgody - art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). By móc otrzymywać materiały marketingowo-informacyjne na podany w formularzu adres e-maillub numer telefonu, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektronicznąoraz ustawy Prawo telekomunikacyjne, potrzebujemy dodatkowej zgody wynikającej właśnie z tych przepisów. Brak wyrażenia tej zgody uniemożliwia otrzymywanie informacjina podany adres e-mail lub numer telefonu.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonych zgód lub doczasu zaprzestania świadczenia usług w formie newsletter. Aby wycofać zgody prosimy okontakt z BRANDELAW Marcin Setlak na adres e-mail wskazany powyżej. Odbiorcy, którym mogą być ujawnione Państwa dane są podmiotami, z którymi ADO zawarł umowę na świadczenie usług serwisowych systemów informatycznych. Nie będą one również udostępniane innym odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państwtrzecich czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

Mają Państwo prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przenoszenia danych.Mają Państwo również prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeżeli uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych przez BRANDELAW narusza przepisy RODO. Mają Państwo również prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie, przy czym wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt na adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treści żądania (np. chęć dostępu do danych).Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, niemniej bez ich podania niebędzie możliwe przekazywanie Newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez BRANDELAW w Polityce Prywatności serwisów BRANDELAW: https://brandelaw.pl/polityka-prywatnosci.html.

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.
powrót do góry
zawijas
f
facebook