Zapytaj o ofertę

by lepiej pokazać to co nazwane

Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Jak muszla trafiła na logo marki Shell, czyli historia identyfikacji wizualnej Shell w pigułce.

Baza wiedzy

Marka koncernu paliwowego Shell ma już ponad 100 lat. W ramach swojej długotrwałej działalności firma  wielokrotnie modyfikowała swoje logo. Warto jednak dodać, że od samego początku na zarejestrowanym znaku towarowym występuje muszla. Dlaczego wybrano muszlę?


Otóż jedną z możliwości wytłumaczenia takiego stanu rzeczy jest obranie muszli ze względu na nazwę firmy- Shell (w jęz. ang. shell to muszla). Z kolei etymologia nazwy związana jest z wcześniejszą działalnością Marcusa Samuela- ojca twórców marki Shell (Marcusa Juniora i Sama Samuelów), czyli londyńskiego sklepiku handlującego antykami i właśnie muszlami morskimi. 
Inną możliwością wyboru muszli może być fakt znajdowania się jej w herbie rodzinnym jednego z partnerów biznesowych braci Samuel, czyli pana Grahama. Człowiek ów zajmował się importem i eksportem nafty oraz pełnił funkcję dyrektora Shell Transport and Trading Company (pierwotna nazwa firmy Shell). Bardziej prawdopodobna jednak jest pierwsza wersja pochodzenia logo.

 

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

 

Zmiany logo marki Shell na przestrzeni lat.

 

Pierwszym logo firmy powstało w 1900 roku i jak było wspomniane znajdowała się na nim muszla, a ściślej muszla małża. W 1904 r. projekt logo firmy uległ zmianie i muszla  małża została zmieniona na muszlę Pecten, czyli przegrzebka (To właśnie ta muszla po lekkich modyfikacjach  jest obecna w aktualnym logo).Poza zmianą rodzaju muszli dodano również czarne tło na którym widniał wspomniany symbol graficzny marki. W 1909 r. zrezygnowano z czarnego tła zastępując je białym i odwrócono światłocień na muszli Kolejna zmiana nastąpiła w 1930 r. - zdecydowano się użyć przy projekcie cieńszych linii, które uwypukliły szczegóły muszli. Kolejny redesign logo miał miejsce w 1948 roku – wówczas po raz pierwszy wprowadzono do niego kolory. Od tego momentu znak towarowy Shell jest żółto-czerwony. Wybór takich barw był  prawdopodobnie powiązany z hiszpańskimi barwami narodowymi.  W logo z 1948 roku po raz pierwszy pojawiała się także nazwa firmy – typografia białego koloru stworzona była z użyciem dużych liter - „SHELL”.Następna zmiana - z roku 1955 była dużym uproszczeniem znaku do wręcz „kreskówkowego” wyglądu- żółtej muszli nadano  grube czerwone kontury. Modyfikacji uległ również kolor występującej na muszli typografii - z białego zmienił się on w czerwony. W 1961 roku do wersji z 1955 dodano czerwone tło w kształcie kwadratu, w którego centrum umieszczono muszlę. Uznawany za najważniejszy redesign odbył się w 1971 roku - wówczas kształt muszli został bardzo uproszczony. W 1971 dokonano również rozłączenia typografii i symbolu muszli. Czerwona typografia zamiast dużych liter złożona była z napisu „Shell” tworzonego jak klasyczna nazwa własna. Zrezygnowano wówczas także z czerwonego tła. Autorem tego projektu logo był  Raymond Loewy (Co ciekawe jest  on również twórcą logo Lucky Strike, BP czy Exxon’a.  Dzięki inwencji Raymonda Loewyego marka Shell zyskała logo doskonałe do stosowania nawet na  niewielkich powierzchniach i w dokumentach. Logo to uległo lekkim – kosmetycznym wręcz zmianom w 1995 roku, gdy ożywiono nieco kolory. Zastosowane barwy stały się barwami firmowymi marki Shell i nadano im naming:  Shell Red i Shell Yellow. W 1997 roku symbol graficzny zaczął występować bez typografii.

Zobacz również:

Jak stworzyć ciekawe logo firmyLogo, Logotyp, SygnetZnaczenie kolorów w projektowaniuProjektowanie logotypuIdentyfikacja wizualnaMateriały reklamoweInternet i multimedia

 

powrót do góry
zawijas
f
facebook