praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Projektowanie logo dla firmy
Otóż jedną z możliwości wytłumaczenia takiego stanu rzeczy jest obranie muszli ze względu na nazwę firmy- Shell (w jęz. ang. shell to muszla). Z kolei etymologia nazwy związana jest z wcześniejszą działalnością Marcusa Samuela- ojca twórców marki Shell (Marcusa Juniora i Sama Samuelów), czyli londyńskiego sklepiku handlującego antykami i właśnie muszlami morskimi.
Inną możliwością wyboru muszli może być fakt znajdowania się jej w herbie rodzinnym jednego z partnerów biznesowych braci Samuel, czyli pana Grahama. Człowiek ów zajmował się importem i eksportem nafty oraz pełnił funkcję dyrektora Shell Transport and Trading Company (pierwotna nazwa firmy Shell). Bardziej prawdopodobna jednak jest pierwsza wersja pochodzenia logo.
Zmiany logo marki Shell na przestrzeni lat.
Pierwszym logo firmy powstało w 1900 roku i jak było wspomniane znajdowała się na nim muszla, a ściślej muszla małża. W 1904 r. projekt logo firmy uległ zmianie i muszla małża została zmieniona na muszlę Pecten, czyli przegrzebka (To właśnie ta muszla po lekkich modyfikacjach jest obecna w aktualnym logo). Poza zmianą rodzaju muszli dodano również czarne tło na którym widniał wspomniany symbol graficzny marki. W 1909 r. zrezygnowano z czarnego tła zastępując je białym i odwrócono światłocień na muszli Kolejna zmiana nastąpiła w 1930 r. - zdecydowano się użyć przy projekcie cieńszych linii, które uwypukliły szczegóły muszli. Kolejny redesign logo miał miejsce w 1948 roku – wówczas po raz pierwszy wprowadzono do niego kolory. Od tego momentu znak towarowy Shell jest żółto-czerwony. Wybór takich barw był prawdopodobnie powiązany z hiszpańskimi barwami narodowymi. W logo z 1948 roku po raz pierwszy pojawiała się także nazwa firmy – typografia białego koloru stworzona była z użyciem dużych liter - „SHELL”. Następna zmiana - z roku 1955 była dużym uproszczeniem znaku do wręcz „kreskówkowego” wyglądu- żółtej muszli nadano grube czerwone kontury. Modyfikacji uległ również kolor występującej na muszli typografii - z białego zmienił się on w czerwony. W 1961 roku do wersji z 1955 dodano czerwone tło w kształcie kwadratu, w którego centrum umieszczono muszlę. Uznawany za najważniejszy redesign odbył się w 1971 roku - wówczas kształt muszli został bardzo uproszczony. W 1971 dokonano również rozłączenia typografii i symbolu muszli. Czerwona typografia zamiast dużych liter złożona była z napisu „Shell” tworzonego jak klasyczna nazwa własna. Zrezygnowano wówczas także z czerwonego tła. Autorem tego projektu logo był Raymond Loewy (Co ciekawe jest on również twórcą logo Lucky Strike, BP czy Exxon’a. Dzięki inwencji Raymonda Loewyego marka Shell zyskała logo doskonałe do stosowania nawet na niewielkich powierzchniach i w dokumentach. Logo to uległo lekkim – kosmetycznym wręcz zmianom w 1995 roku, gdy ożywiono nieco kolory. Zastosowane barwy stały się barwami firmowymi marki Shell i nadano im naming: Shell Red i Shell Yellow. W 1997 roku symbol graficzny zaczął występować bez typografii.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.