Zapytaj o ofertę

by lepiej pokazać to co nazwane

Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Znaczenie kolorów w projektowaniu

Niewątpliwie kolor ma znaczenie w życiu. Niektóre lubimy bardziej, inne mniej. Identycznie sprawa ma się z projektowaniem komunikacji wzualnej każdej marki.

Psychologia kolorów a projektowanie

Istotną kwestią w procesie projektowania graficznych materiałów marketingowych w biznesie, są użyte w projekcie kolory. Jednym z podstawowych aspektów, jakie mają tu znaczenie, jest  wartość każdej barwy. Mowa tu nie tylko o miarodajnym aspekcie, jakim jest długość fali, ale o wydźwięku, idei, jaka się za nią kryje.

Każdy kolor odgrywa bowiem pewną rolę w działaniach, mających na celu wpłynąć na odbiorcę w pożądany przez twórców sposób. Barwy potrafią wzbudzić skojarzenia, wpłynąć na działania ludzi oraz wywołać określone skutki emocjonalne i psychiczne. W zależności od potrzeb pozwalają uwydatnić elementy przekazu lub zmniejszyć ich widoczność.

Psychologia kolorów bada wpływ barw na ludzi. W odniesieniu do projektowania loga dla firmy chodzi tu o zbadanie, jakie kolory mają wpływ na potencjalnych klientów. Zastosowanie konkretnego koloru może mieć pozytywne lub negatywne skutki, w zależności od grupy docelowej, do jakiej kierujemy przekaz. Psychologia kolorów ma swoje źródło w kulturze, a jeszcze szerzej – uwarunkowaniach historycznych.

Kolory, które będą kojarzyły się z energią, życiem czy witalnością przyciągały gatunek ludzki od zarania dziejów. Człowiek, aby przeżyć, poszukiwał czerwonych owoców, wyróżniających się wśród bujnej i życiodajnej zieleni, opanował ogień będący mieszaniną czerwieni, pomarańcza i żółci – ciepłych barw. Ogień odstraszał dzikie zwierzęta, przyciągając jednocześnie – swoimi barwami i ciepłem – ludzi, podobnie jak słońce, bez którego ludzie nie mogliby przetrwać i bez którego większość nie wyobraża sobie udanych wakacji. Marzeniem ludzi, od zawsze, było latanie po niebieskim niebie, niebieski to również kolor morza – wody, bez której życie na naszej planecie nie byłoby możliwe. Człowiek ucywilizowany zdał sobie szybko sprawę ze znaczenia kolorów. Dowodem na to jest pojawienie się w sztuce wielu alegorii i symboli, gdzie barwy oznaczają konkretny stan ducha, nastrój itp. Kolory znajdują wiele zastosowań – mogą wprawić nas w pozytywny nastrój, mają siłę perswazji w marketingu i właściwości lecznicze w chromoterapii.

Profesjonalne projektowanie loga firmy lub innych elementów wizualnej identyfikacji przedsiębiorstwa, wymaga zaznajomienia się z symboliką przynajmniej podstawowych barw, używanych najczęściej w komunikacji. 

Znaczenie kolorów w projektowaniu

Czerwony

Przyciąga uwagę znacznie bardziej niż pozostałe kolory. Wiązać się to może zarówno z tym, że posiada najdłuższą długość fali, jak również z psychologicznym zakodowaniem jej znaczenia przez ludzki mózg.

Kolor czerwony wyrażać może energię, miłość, pasję czy determinację, jednak nieumiejętne, nieadekwatne do sytuacji nadużycie tej barwy prowadzi do wywołania tak skrajnych emocji, jak agresja, poczucie zagrożenia lub gniew.

Żółty

Jasny, ciepły, pogodny – takie też wzbudza emocje. Kojarzy się z latem i słońcem, które w większości przypadków kojarzą się bardzo pozytywnie. 

Kolor żółty oznacza świeżość, radość, poczucie bezpieczeństwa, ciepło, a także zdrowie. W niektórych kręgach może jednak oznaczać zdradę. Cenną, dosłownie, wartość stanowi pochodna barwa koloru żółtego – kolor złoty wyrażający szlachetność, bogactwo, stabilność lub zaufanie. Nieumiejętne użycie koloru złotego może stanowić wyraz pazerności.

Pomarańczowy

Mieszanka czerwieni i żółci stanowi kombinację ich właściwości. Pogodnie usposabia obserwatorów, kojarzy się z otwartością, wyraża przedsiębiorczość, aktywność i dynamizm wpływa na apetyt. Ciemny odcień koloru pomarańczowego może jednak wzbudzić podejrzliwość.

Zielony

W projektowaniu, zastosowanie tego koloru wzbudzi u odbiorców poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzny spokój. Zielony kojarzony jest również z pozytywną energią, naturą i życiem. Barwa ta oznaczać może też zazdrość. W USA kojarzony jest ze stabilnością, mocą i dostatkiem przez konotacje z zieloną walutą, jaką jest dolar.

Niebieski

Prawdopodobnie jeden z bardziej lubianych kolorów. Wzbudza w ludziach poczucie pewności, niezawodności i stabilności. Uspokaja, wzbudza zaufanie, kojarzy się z delikatnością, wyrażając jednocześnie moc. Negatywny wydźwięk koloru niebieskiego może wzbudzać jednak strach, a jako zimna barwa często wyraża chłód.

Biały

Kolor śniegu i chmur kojarzy się z boskością, czystością i transcendencją. Odpowiednie skomponowanie tej barwy daje bardzo dostojny efekt (biel na tle czarnego/złotego lub odwrotnie). Poza wzbudzeniem pozytywnych odczuć, takich jak wrażenie uczciwości i szczęścia, w pewnych okolicznościach można osiągnąć odmienny efekt – pustki, zimna i dumy. Ciekawostką jest, że w kulturach wschodu biały jest kolorem żałobnym.

Czarny

Tajemniczy, czarny kolor oznacza szlachetność, władzę, dominację i powagę. Dość często zauważa się też jego negatywny wydźwięk. Czerń jest kolorem żałobnym w kulturze zachodu, powstało wiele wyrażeń dopasowujących go do pecha, niefortunnych zdarzeń i pesymistycznych założeń. Biorąc pod uwagę, że projektowane dla firm grafiki często pojawiają się w wersjach czarno-białych, warto zwrócić uwagę, by przekaz niesiony przez logo achromatyczne (w dwóch kolorach – czerni i bieli) nie odbiegał znacząco, od przekazu niesionego przez jej kolorowy pierwowzór.

Każdy kolor ma znacznie głębsze znaczenie niż jedynie fakt postrzegania go, przez ludzkie oko. Odpowiednie zastosowanie kolorów w projektowaniu ma wielkie znaczenie ze względu na przekaz, który chcemy nadać grafice.

W poprzednim akapicie nieprzypadkowo podaliśmy zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy każdego koloru. Właściwe połączenie barw i użycie ich w odpowiednich proporcjach, to skomplikowane kwestie, na których naukę profesjonaliści w projektowaniu poświęcają wiele czasu. Specjalistyczne projektowanie loga, etykiet i innych materiałów marketingowych, z uwzględnieniem siły kolorów, może zapewnić sukces na rynku każdego biznesu.

Zobacz również:

Jak stworzyć ciekawe logo firmy Co to jest system identyfikacji wizualnej Projektowanie logotypu Identyfikacja wizualna Materiały reklamowe Internet i multimedia

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 244
Projektowanie logotypów Marcin Setlak

Wpisz w pole obok wynik działania: 6 dodać 4

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
zawijas
f
facebook