Zapytaj o ofertę

by lepiej pokazać to co nazwane

Zadzwoń:
504 056 480
powrót

Starszy pan ze szpicbródką a logo KFC

Baza wiedzy

KFC czyli w pełnym brzmieniu Kentucky Fried Chicken to jedna z największych na świecie sieci restauracji szybkiej obsługi specjalizująca się w daniach typu fast food.


Historia marki KFC jest nierozerwalnie związana z jej założycielem Harland’em Sanders’em pochodzącym ze stanu Kentucky (USA). W istocie marka KFC miała szansę się narodzić poprzez trudną sytuację rodzinną jej inicjatora.Otóż gdy Harland Sanders miał zaledwie 6 lat zmarł jego ojciec, a matka aby móc utrzymać rodzinę zmuszona była podjąć pracę, wówczas Sanders zaczął codziennie gotować obiady dla swojego młodszego rodzeństwa. Wtedy właśnie odkrył w sobie pasję do gotowania i po roku stał się niemal mistrzem w kucharskim fachu. Następnie przez kolejnych 30 lat pracował jako: robotnik na farmie, pracownik kolei, sternik parowca, sprzedawca ubezpieczeń, pomocnik kowala, żołnierz, strażak i sprzedawca opon samochodowych.

 

W 1930 roku Sanders stał się właścicielem małej stacji benzynowej w Corbin w stanie Kentucky, którą połączył z małą jadłodajnią. Początkowo pracował on równocześnie jako szef kuchni, kasjer, kierownik stacji. Nazwa dla firmy - pierwszej restauracji Harland'a Sanders'a brzmiała "Sanders Court & Café.". Zatrzymujący się na stacji głodni kierowcy rozsławili ją w całej okolicy. Wkrótce potem zaradny Harland uruchomił po przeciwnej stronie ulicy motel z restauracją. Zdając sobie sprawę, że by zdobyć klientów musi zwiększyć zainteresowanie swoją restaurację Sanders wymyślił potrawę z kurczaka o charakterystycznym, dotąd niespotykanym smaku. Nietuzinkowy smak kurczak zawdzięczał specjalnie opracowanej przez  Harland'a Sanders'a panierce składającej się z 11 różnych ziół i przypraw.

jak nazwać restauracjężródło: fotolia.com


W 1935 roku gubernator stanu Kentucky - Ruby Laffoon, wyróżnił chrupkiego kurczaka i ogłosił Sandersa honorowym Colonelem Kentucky. Wówczas także zaczęto nazywać wybornego kurczaka mianem „Kentucky Colonel”. Ta nazwa dla produktu jest wciąż aktualna.
W związku z budową międzystanowej autostrady, w której skład wchodziła obwodnica przebiegająca wzdłuż miasteczka Corbin, Sanders musiał sprzedać stację. W 1952 roku mający 62 lata Harland wyruszył swym samochodem z planem podboju całego stanu Kentucky. Zatrzymując się w różnych miejscach stanu proponował napotkanym restauratorom możliwość serwowania sławnego kurczaka Kentucky Colonel w zamian za prowizję od każdej zakupionej przez klienta porcji (prowizja wynosiła ćwierci dolara). Chrupkie kurczaki obsypane niezwykłą panierką przyniosły restauratorom duże zyski. Jak wynikało z umowy zarabiał też na tym Sanders. W 1964 roku ponad 600 amerykańskich i kanadyjskich restauracji miało w swoim menu kurczaka Kentucky Colonel.
Osiągając wiek  74 lat Harland Sanders postanowił odsprzedać swój udział w firmie     grupie inwestorów pod zwierzchnictwem Johna Y. Browna za ponad dwa miliony dolarów .
Później jeszcze wielokrotnie KFC zmieniało właściciela, by w 2002 roku znaleźć się w ręku największej na świecie firmy restauracyjnej - Yum! Brands. Z uwagi na szacunek do twórcy marki KFC Harland'a Sanders'a właściciele marki pozostawili na logotypie jego podobiznę. 

nazwa dla firrmy restauracyjnej

Źródło: pl.fotolia.com/
 

System identyfikacji wizualnej KFC składa się m. in. z :

Jednym z ważniejszych elementów systemu identyfikacji wizualnej jest także strona internetowa KFC.

CIEKAWOSTKI:

  1. Do dziś przepis na oryginalną panierkę jest przechowywany w sejfie.
  2. W 1976 roku Sanders stał się najbardziej rozpoznawalnym człowiekiem w USA.
  3. W 1993 roku w „Grubej Kaśce” w Warszawie otwarta zostaje pierwsza restauracja KFC w Polsce.

Zobacz również:

Jak stworzyć ciekawe logo firmyLogo, Logotyp, SygnetZnaczenie kolorów w projektowaniuProjektowanie logotypuIdentyfikacja wizualnaMateriały reklamoweInternet i multimedia

 

powrót do góry
zawijas
f
facebook