Zapytaj o ofertę

by lepiej pokazać to co nazwane

Zadzwoń:
504 056 480
powrót

Logo dla firm komputerowych

Baza wiedzy

Podstawowymi elementami reprezentującymi wizerunek każdej firmy są jej nazwa oraz logo. Oba te człony powinny być spójne i tworzyć razem jedną wspólną całość. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zbudować pierwsze wrażenie potencjalnego klienta na temat firmy. Jak zatem stworzyć dobre logo dla firmy komputerowej?


Czym jest logo i w jaki sposób się je wykorzystuje?

Logo jest to znak graficzny – symbol, o sprecyzowanym kształcie i wyrazie, połączony najczęściej z określoną, charakterystyczną kolorystyką. Należy mieć świadomość, że logo firmy jest elementem o charakterze stricte reprezentacyjnym. Jak tworzyć logo dla firmy i gdzie warto je zatem umieszczać? Powinno pojawiać się ono na wszelkich banerach reklamowych, jak i materiałach biurowych, na przykład teczkach, ołówkach, czy ewentualnych ubraniach służbowych. Można w tej kwestii pójść o krok dalej, co zresztą w ostatnim czasie stało się zjawiskiem dosyć powszechnym i reklamować swoją firmę oklejając samochody służbowe. Na takie działanie zdecydowała się jedna z firm IT - MVB zajmująca się elektronicznymi systemami i instalacjami bezpieczeństwa.

 

Typy i podział rodzajów loga dla firm komputerowych

Omówmy teraz kilka podstawowych rodzajów powszechnie wybieranych tendencji występujących przy procesie projektowania loga firmy.

1. Znak graficzny – jest to bardzo powszechny i uniwersalny rodzaj logo. Może występować zarówno jako sam symbol graficzny, jak i być również połączony z pozostałymi elementami np. z nazwą. Przykładem pojedynczego znaku graficznego w logo dla firmy komputerowej są marki Apple oraz Explorer. Ich znaki graficzne prezentują się następująco.


loga dla firm komputerowych

 

2. Emblematy – stanowią one kompozycję obrazu i treści cechującą się bardzo rozwiniętym wzornictwem. Wykorzystywane są często przez światowej klasy marki, w celu podkreślenia prestiżu firmy. Przykładem takiej firmy jest jeden z najstarszych koncernów informatycznych BMI.


3. Logo z postacią – to rodzaj logo wykorzystujący jakąś niepowtarzalną, bliżej nieokreśloną postać. Jest to bardzo dobry i oryginalny sposób, wzbudzający wśród klientów duże zainteresowanie, a także budzący ich sympatię. Powszechnie znaną marką reklamującą się dobrym logo dla firmy informatycznej wykorzystującym postać jest Android. 

loga dla firm komputerowych


4. Logotyp – rozumiany jest jako interpretacja graficzna zazwyczaj pełnego brzmienia nazwy. Można zatem powiedzieć, że logotypy stanowią swojego rodzaju połączenie nazwy i logo. Dużą zaletą jest ich czytelność i łatwość w odbiorze (nie wymagają doszukiwania się ukrytej symboliki). Jest to obecnie zdecydowanie najbardziej powszechna forma rodzaju loga. 


Podstawowe błędy przy tworzeniu logo

Największym błędem, jaki można popełnić przy projektowaniu loga firmy, jest zbyt duże podobieństwo do innych, już istniejących, czyli inaczej mówiąc po prostu plagiat. Takie działanie nie dość, że przyniesie nam przykre konsekwencje prawne, to jeszcze prawdopodobnie przez zamieszanie z tym związane, negatywnie wpłynie to na dobre imię firmy.  Kolejną kwestią, o której warto pamiętać jest zachowanie oryginalności, ale też uniwersalności - logo powinno nadawać się do zaprezentowania na różnych nośnikach przekazu. Nie warto też kierować się modą, bo każdy trend w końcu przemija, a logo zdecydowanie nie powinno mieć charakteru jedno sezonowego.

Podsumowując, na obecnym szybko rozwijającym się rynku występuje wiele tendencji i trendów związanych z tworzeniem loga dla firm komputerowych. Zdecydowanie najważniejsza jest oryginalność i pomysłowość, przy jednoczesnym pamiętaniu o kilku podstawowych błędach, których należy unikać. Dobre logo odzwierciedla specyfikę firmy oraz oferowanych przez nią produktów. Natomiast wybór odpowiedniego rodzaju logo, powinien być wybierany głównie w oparciu o grupę odbiorców, do której firma chce dotrzeć.

Zobacz również:

Jak stworzyć ciekawe logo firmyLogo, Logotyp, SygnetZnaczenie kolorów w projektowaniuProjektowanie logotypuIdentyfikacja wizualnaMateriały reklamoweInternet i multimedia

 

powrót do góry
zawijas
f
facebook