Zapytaj o ofertę

by lepiej pokazać to co nazwane

Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Jak zamykano Tyskie piwa, czyli kilka słów o identyfikacji wizualnej

Baza wiedzy

Jak wiadomo opakowanie jest bardzo ważną składową systemu identyfikacji wizualnej firmy. To właśnie na nim znajduje się projekt logo firmy oraz inne informacje dotyczące marki.


Marka Tyskie jest liderem na krajowym rynku piwna, dlatego też warto byłoby się zająć jej identyfikacją wizualną. Ten założony w 1629 roku browar stara się podkreślać swoją długoletnią tradycję. Począwszy od najstarszej etykiety pochodzącej z 1907 roku pierwszoplanowymi elementami wizerunku Tyskiego są korona oraz szarfa z nazwą browaru.

 

Logo, etykieta i wygląd opakowań piwa marki Tyskie z lat 90.Logo, etykieta i wygląd opakowań piwa marki Tyskie z lat 90.

 

W 2003 roku miał miejsce pierwszy rebranding marki Tyskie. Objął on etykietę, krawatkę, kontretykietę oraz kapsel. Wprowadzono znaczące zmiany w głównym symbolu graficznym marki , a mianowicie w koronie.  Przeprowadzono także redesign samego logo- typografii nazwy Tyskie i szarfy będącej jej nośnikiem. Ponadto wyeksponowano medale, które marka Tyskie otrzymała na najbardziej prestiżowych konkursach międzynarodowych. Dodanie "Registered Trade Mark" przy dacie 1629 podkreśliło źródło marki osadzone w historii  oraz niemalże 400- letnią tradycję marki.

Rebranding marki Tyskie roku 2003.

Logo, etykieta i wygląd opakowań piwa marki Tyskie rok 2003.

Rebranding marki Tyskie roku 2008.

Logo, etykieta i wygląd opakowań piwa marki Tyskie rok 2008.

 


W 2008 roku Kompania Piwowarska zdecydowała o ponownym redesignie szaty graficznej marki Tyskie oraz jej opakowania. Chciano by opakowania Tyskiego bardziej wyróżniały się na tle innych marek. Nowe etykiety również zawierały główne symbole marki, takie jak: korona, szarfa, medale- zostały one jednak uwypuklone. Z etykiet postanowiono usunąć archaiczne pozostałości na rzecz nowoczesnej prostoty i minimalizmu. 
Odnowione opakowanie wyróżnia się m.in. pionowym napisem na tzw. krawatce w górnej części butelki oraz charakterystycznie, niesztampowo wyciętą główną etykietą, która na górze ma kształt korony. Korona jest głównym symbolem marki dlatego też zabieg ten ocenia się za udany.
Warto również przyjrzeć się zamknięciom butelek Tyskie.

 

Przykładowe zamknięcia pałąkowe z porcelanowym korkiem marki Tyskie.

Przykładowe zamknięcia pałąkowe z porcelanowym korkiem marki Tyskie.

 

Otóż w XIX wieku butelki piwa Tyskie zamykane były jednorazowymi korkami z wypaloną dwustronnie nazwą firmową browaru i znakiem firmowym. Korki te były dostarczane do browarów z okolicznych fabryk i składów drzewa korkowego. W latach 1910-1960 w tyskim browarze zaczęto stosować zamknięcie pałąkowe z porcelanowym korkiem (opatentowała je niemiecka firma Siemens). Korek utrzymywał się tylko na butelkach piw specjalnych np. porterów aż do 1939 roku. Warto wiedzieć, że tak popularny dziś kapsel* jest tak stare jak pałąk, jednak na początku XX wieku nie zdobył aprobaty producentów i klienteli. Browary Książęce rozpoczęły stosowanie tego rodzaju zamknięcia na dużą skalę w momencie zamknięcia  automatyzacji rozlewu piwa, czyli począwszy od lat 50. XX wieku. Początkowo w całej Polsce browary wykorzystywały gładkie kapsle bez żadnej litografii. Dopiero w latach 60. i 70. wprowadzono litografię, która stała się składnikiem identyfikacji wizualnej. Warto podkreślić, że istotne są też wymiary kapsla, które decydują o pracy kapslownicy - norma określona dla tyskiego kapsla to 21 ząbków. W ostatnich latach pojawiły się już kapsle typu Twist Off, które posiadają  już 29 ząbków, dzięki czemu  łatwiej z mniejszą siłą „odkręcają” się go z butelki.

 

Wybvrane przykłady zmiany wyglądu kapsli marki Tyskie.

Wybrane przykłady zmiany wyglądu kapsli marki Tyskie.


*  Kapsel został zastosowany po raz pierwszy w USA w 1890 r. przez Williama Paintera.

Zobacz również:

Jak stworzyć ciekawe logo firmyLogo, Logotyp, SygnetZnaczenie kolorów w projektowaniuProjektowanie logotypuIdentyfikacja wizualnaMateriały reklamoweInternet i multimedia

 

powrót do góry
zawijas
f
facebook