Zapytaj o ofertę

by lepiej pokazać to co nazwane

Zadzwoń:
504 056 480
powrót

Jak stworzyć logo firmy

Baza wiedzy

Logotyp firmy stanowi zaraz obok nazwy główne narzędzie do komunikowania z potencjalnymi klientami. Niektóre źródła podają także, że logo jest po prostu graficzną interpretacją nazwy. Jak zatem zaprojektować najlepsze logo dla Twojej firmy?


Czym jest logo?

Logo jest jednym z elementów identyfikacji wizualnej, w skład której wchodzą: nazwa, logo, kolorystyka, czcionka, wygląd opakowań, charakterystyczny wystrój wnętrz, projekt strony internetowej, stroje służbowe pracowników, a także szata graficzna banerów reklamowych, wizytówek itd. Ważne, aby wszystkie wyżej wymienione elementy były ze sobą spójne i tworzyły wspólny przekaz. 

Poprzez logo rozumiemy znak graficzny, którego podstawowym zadaniem jest reprezentacja firmy. Wyróżniamy dwie podstawowe funkcje, jakie powinno spełniać logo:

 

Rodzaje loga

Obecnie na rynku jest bardzo dużo rodzajów loga. Ich wybór często zależy od charakteru działalności danej firmy oraz przesłania, jakie powinno z niego płynąć.

1. Znak graficzny – jest to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny typ loga. Może to być zarówno sam symbol graficzny, jak i jego połączenie z dodatkowymi elementami np. z nazwą. Przykładem pojedynczego symbolu graficznego jest grafika reprezentująca Nike.

jak stworzyć logo dla firmy

2. Logo z wykorzystaniem postaci – Jak zaprojektować logo, które szybko wzbudzi zaufanie odbiorców? Jedną z propozycji jest właśnie logo z postacią. Postać wykorzystywana w takich logach budzi bowiem dużą sympatię i  szybko nawiązuje więź między klientami a przedsiębiorstwem. Przykład firm promujących się logiem z postacią są Michelin oraz Duracel. Zarówno ludzik z opon Michelina, jak i różowy króliczek od Duracela są obecnie znanymi i lubianymi postaciami, które jednoznacznie kojarzą się z firmami, jakie reprezentują.

jak stworzyć logo firmy

3. Emblematy – charakteryzują się bardzo bogatym wzornictwem. Często stanowią połączenie obrazów, symboli i napisów. Ze względu na przepych, jaki reprezentują, nie są często wykorzystywane, ponieważ czasem utrudnia to czytelny przekaz. Niektóre firmy jednak mimo wszystko decydują się na taką formę loga. Poniższy obrazek przedstawia przykładowe emblematy dla firmy z branży fitness.

logo dla firmyŹródło: fotolia.com


4. Logotyp – najczęściej stanowi on interpretację graficzną brzmienia nazwy. Przez logotyp rozumiemy zatem połączenie nazwy oraz symbolu graficznego. Jest to najchętniej wybierany rodzaj loga, ponieważ stanowi czytelny przekaz słowny, nawet jeśli stanowi wyraz fantazyjny/wymyślony. Na taki rodzaj logotypu zdecydowała się między innymi firma Sony. 

jak stworzyć logo firmyPodstawowe błędy przy tworzeniu loga

Tworzenie loga w dużej mierze stanowi zabieg czysto artystyczny, oparty na kreatywności jego twórcy. Jest jednak kilka wskazówek, czego lepiej unikać przy jego tworzeniu:


Podsumowując, dobre logo powinno odzwierciedlać specyfikę danej firmy i oferowanych przez nią produktów. Wybór rodzaju loga podejmuje się na podstawie wielu wytycznych, między innymi o grupę docelową, do której kierujemy swoje produkty. Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni jak stworzyć logo dla własnej firmy, zawsze można to zlecić wyspecjalizowanej do tego instytucji. Jeśli natomiast decydujemy się działać na własną rękę, dobrze jest wziąć pod uwagę powyższe wskazówki.

Zobacz również:

Jak stworzyć ciekawe logo firmyLogo, Logotyp, SygnetZnaczenie kolorów w projektowaniuProjektowanie logotypuIdentyfikacja wizualnaMateriały reklamoweInternet i multimedia

 

powrót do góry
zawijas
f
facebook